مدل کسب و کار پلتفرمی چیست؟
مدل کسب و کار پلتفرم و خطی طراحی وب سایت بر پایه مدل کسب و کار - اسفهلان

مدل کسب و کار پلتفرمی چیست؟

مدل کسب و کار پلتفرمی چیست؟Reviewed by امین قاسمی اسفهلان on Jun 30Rating: 2.0مدل کسب و کار پلتفرم و خطیمدل کسب و کار پلتفرم در این نوشته توضیح داده شده.

Platform Business Model – Definition | What is it? | Explanation

تعریف مدل کسب و کار پلتفرمی | مدل کسب و کار پلتفرمی چیست؟ | توضیح

یک مدل کسب و کار پلتفرمی مدلی است که با تسهیل مبادلات بین دو یا چند گروه وابسته به یکدیگر، معمولا مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، ارزش ایجاد می کند.

برای اینکه این مبادلات اتفاق بیافتد، پلتفرمها، شبکه‌هایی بزرگ و مقیاس‌پذیر از کاربران و منابع را مهار و ایجاد میکنند که می توانند به محض درخواست، مورد دسترسی قرار گیرند. پلتفرم ها جوامع و بازارهایی را با اثرات شبکه ای ایجاد میکنند که کاربران را قادر می سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و معامله کنند.

جدول 1: برخی از لغات ترحمه شده از متن اصلی

انگلیسیفارسی
harnessمهار کردن
scalableمقیاس پذیر
on demandبه محض درخواست
communitiesجوامع
network effectsاثرات شبکه
interactتعامل
transactمعاملات
goalهدف
purposeهدف
aimهدف
targetهدف
objectiveهدف، واقعگرایانه
willاراده
intentionقصد
desireمیل
begخواهش كردن
wishآرزو کردن
requestدرخواست
demandتقاضا
concreteبتن
implementationپیاده سازی
actionعمل

 

 

[box type=”info”] تعریف مدل کسب و کار پلتفرم: مدل کسب و کاری که با تسهیل مبادلات بین دو یا چند گروه وابسته به یکدیگر، معمولا مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، ارزش ایجاد می کند.[/box]

مانند فیس بوک، Uber یا Alibaba، این نوع کسب و کارها به طور مستقیم فهرست موجودی کالا را به طور مستقیم از زنجیره تامین، ایجاد و کنترل نمیکنند، روشی که کسب و کارهای خطی انجام میدهند. پلتفرمها، برای بکارگیری عبارات مشترک، ابزار تولید را ندارند؛ بلکه آنها ابزار ارتباط را ایجاد می کنند.

پلتفرمهای موفق، با کاهش هزینه های معامله و / یا فراهم کردن نوآوری خارجی مبادلات را آسان‌تر میکنند. با ظهور فنآوری اتصال، این اکوسیستمها، پلتفرمها را قادر می سازد تا به شیوه‌ای رشد کنند، که کسب و کارهای سنتی نمیتوانند.

یک پلتفرم چه چیزی نیست

نکته مهمی که باید به خاطر سپرد اینه که یک پلتفرم، یک مدل کسب و کار است، نه یک فناوری. اکثر مردم، پلتفرم را با یک اپلیکیشن یا وب سایت اشتباه میگیرند، اما پلتفرم یک نرم افزار نیست. یک مدل کسب و کار جامع است که با جمع آوری مصرف کنندگان و تولید کنندگان در یک محل، ارزش ایجاد می کند.

شایعترین کاربرد نادرست از اصطلاح “پلت فرم” زمانی است که آن را برای توصیف یک مجموعه یکپارچه از محصولات نرم افزاری استفاده می شود. این به ویژه در میان شرکت های SaaS رایج است که دوست دارند ادعا کنند که آنها یک پلت فرم کامل برای X دارند. در چنین مواردی، کلمه “پلتفرم” واقعا فقط به عنوان یک اصطلاح بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به نمونه های قبلی، این شرکت های SaaS هنوز کسب و کار خطی هستند.

در قرن بيست و يكم، زنجيره تأمين ديگر جمع‌کننده مرکزی ارزش کسب و کار نيست. آنچه که یک شرکت صاحب آن است کم ارزشتر از اتصالات (ارتباطات) ای است که ایحاد میکند.

منبع: https://www.applicoinc.com/blog/what-is-a-platform-business-model/

این مقاله در حال تکمیل هست ………..

ممنون از شکیبایی شما

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu
×

Cart