DMCA.com Protection Status Protected by Copyscape
FavoriteLoadingافزودن به علاقمندی

معنی strategy یا استراتژی چیست؟

استراتژی یا Startegy که در فارسی، راهبرد گفته می‌شود، به طور کلی به معنای برنامه بلند مدتی از بایدها و نبایدهای اولویت دار است تا کسب و کاری را به اهداف طولانی مدت خود برساند.

تعریف استراتژی

در تعریف #استراتژی، یکی از ساده‌ترین و در عین حال رایج‌ترین تعاریف استراتژی، طراحی استراتژی در قالب سه سوال است:
۱- الان کجا هستم؟
۲- کجا می‌خواهم بروم؟
۳- چگونه به آنجا بروم؟

تعریف چشم انداز استراتژیک

معمولاً در آموزش استراتژی، در ادامه‌ی توضیح این سه سوال، می‌گویند که تعریف #چشم_انداز بسیار ساده است:
چشم انداز پاسخ به دومین سوال کلیدی استراتژی است:
میخواهیم به کجا برویم؟
این نگاه کلاسیک به چشم انداز است.


[ برای دریافت محتوای این بخش وارد شوید و یا ثبت نام کنید! ]

منبع: http://kasbearam.com

استراتژی کسب‌وکار چیست؟
داشتن استراتژی نیاز حیاتی هر کسب‌وکاری محسوب می‏شود.

هر شرکتی برای آغاز یک مسیر جدید و حرکت به سمت ناشناخته‌ها نیازمند نقشه‌ی راهی است که آن را استراتژی یا راهبرد می‌نامیم.

زمانی که یک سازمان هدف‌ها، سیاست‌ها و زنجیره‌ی عملیاتی خود را در قالب یک مجموعه به‌هم‌پیوسته با یکدیگر ترکیب ‏کند، یک الگویی ایجاد می‌شود که به آن استراتژی گویند.

اگر سازمان بتواند استراتژی خود را بر پایه‌ی توانمندی‌ها و نارسایی‌های نسبی خود، دگرگونی‌های محیطی پیش‌بینی‌شده، و حرکت‌های اقتضایی رقبای هوشمند خود تنظیم نماید، می‌تواند منابع خود را به‌درستی به‌کاربرده و آن‌ها را در مسیر الگوی خود هدایت کند.

درواقع استراتژی کسب‌وکار یک شرکت، برنامه کاری آن شرکت است که با اولویت‌بندی اهداف، رقابت موفق با رقبا و بهینه‌سازی عملکرد مالی با استفاده از مدل کسب‌وکار ، می‌تواند به اهداف خود دست یابد.

برای رسیدن به یک یا مجموعه‌ای از اهداف، باید فعالیت‌های طراحی‌شده برای شرکت به‌صورت یک برنامه بلندمدت تنظیم شود، که اصطلاحاً به آن استراتژی کسب‌وکار می‌گویند.

برنامه‌های استراتژیک زمانی موفق هستند که منجر به رشد کسب‌وکار، موقعیت رقابتی قوی و عملکرد مالی بالا شوند.

زمانی که استراتژی شرکتی با شکست مواجه شود، آن شرکت باید رویکرد خود را تغییر دهد در غیر این صورت باید آماده‌ی خروج از آن کسب‌وکار باشد.

مهم‌ترین بحث در استراتژی، انتخاب اهداف است و اینکه برای رسیدن به این اهداف چگونه باید برنامه‌ریزی کرد تا به یک رویکرد کامل و دقیق رسید.

درنتیجه، استراتژی به‌طور عملی توضیح می‏دهد که شرکت چگونه خود را از رقبا متمایز می‏سازد، چگونه درآمد کسب می‏کند و حاشیه سود آن کجا خواهد بود.

در ادامه به بررسی نکات مهم در مورد استراتژی‌های کسب‌وکار می‏پردازیم:

• شرکت‌هایی که در صنعت فروش محصولات یا خدمات مشابه فعالیت می‌کنند ممکن است استراتژی‌ها و مدل‌های کسب‌وکار مشابهی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال شرکت‌های هواپیمایی جنوب غربی (در ایالات‌متحده) و رایان ایر (در اروپا)، دارای استراتژی¬هایی مبتنی بر ارائه حمل‌ونقل ارزان‌قیمت هستند. خطوط هواپیمایی سنگاپور، با رویکرد خدمات لوکس و باکیفیت، تلاش در برندسازی خود دارد. در صنایع رقابتی، هر شرکت استراتژی‌ای را تنظیم می‏کند که معتقد است می‏تواند از آن بهره‌برداری نماید.

• هر کسب‌وکار، با تمرکز بر بالاترین سطح اهداف خود در صنعت خصوصی، استراتژی خود را آغاز می‏کند. دلیل اصلی حضور در کسب‌وکار برای اکثر شرکت‌ها، افزایش ارزش مالک است، بااین‌حال در شرایط عملی، شرکت‌ها تنها با کسب سود به این هدف دست می‏یابند. بنابراین برای اکثر شرکت‌ها، بالاترین هدف را می‏توان با اشاره به “سود” بیان کرد. پس هدف اول استراتژی کلی و عمومی، کسب سود ، حفظ و رشد آن می‏باشد.

• فراوانی استراتژی‌ها: بحث‌های استراتژی گاهی گیج‌کننده هستند زیرا بیشتر شرکت‌ها بیش از یک استراتژی کسب‌وکار خواهند داشت. به گفته تحلیلگران، استراتژی بازاریابی، درواقع به معنای استراتژی رقابتی شرکت است. بین استراتژی مالی شرکت با استراتژی قیمت‌گذاری یا استراتژی عملیاتی آن، تفاوت وجود دارد. اگرچه بسیاری از برنامه‌های استراتژیک شرکت باهم در تعامل هستند، اما اهداف و برنامه‌های مختلفی دارند.

strategy

• چارچوب استراتژیک: اگر استراتژی‌های یک سازمان را در قالب یک چارچوب مشاهده نمایید، درک موضوع استراتژی کسب‌وکار آسان‌تر خواهد شد. چارچوب استراتژیک یک سلسله‌مراتب است که در رأس آن، استراتژی کلی کسب‌وکار شرکت قرار می‏گیرد. در اینجا هدف، کسب درآمد، حفظ و رشد سود در بالاترین سطح کسب‌وکار می‏باشد.
شاید بپرسید که شرکت چگونه به اهداف سود خود دست می‏یابد؟ شرکت‌ها با توضیح چگونگی رقابت خود در صنایع رقابتی، به این سؤال پاسخ می‏دهند. بنابراین برای این شرکت‌ها، استراتژی کلی کسب‌وکار به نام استراتژی رقابتی شناخته می‏شود. به‌طورکلی یک ” استراتژی رقابتی” توضیح می‏دهد که چگونه شرکت، بازار خود را تعریف می‏کند، چگونه باعث ایجاد تقاضای مشتری می‏شود، و درنهایت چگونه خود را از سایر رقبا جدا می‏کند.
به‌هرحال، پاسخ دقیق به سؤال چگونگی، در استراتژی‌های سطح پایین مانند استراتژی بازاریابی، استراتژی عملیاتی یا استراتژی مالی متفاوت است. مثلاً در استراتژی بازاریابی، هدف ممکن است «دستیابی به سهم بازار پیشرو» باشد و یا “ایجاد آگاهی از نام تجاری پیشرو” می‌تواند به‌عنوان هدف سازمان در نظر گرفته شود. “حفظ سرمایه کافی” یا “ایجاد یک ساختار سرمایه با اهرم بالا” می‌تواند اهداف استراتژی مالی یک کسب‌وکار باشد.

• درک چارچوب استراتژیک: درواقع، اکثر شرکت‌ها از چارچوب استراتژیک غنی و پیچیده‌ای استفاده کرده و آن را توسعه می‏دهند. به‌عنوان‌مثال، یک کسب‌وکار زمانی می‌تواند استراتژی خود را صریح‌تر تنظیم نماید،که بر روی نکات زیر تمرکز کند:

برای هر استراتژی ، اهداف خاص تجاری تعیین شود: منظور اینکه اهدافی که در چارچوب نسبت به بقیه اولویت دارند، شناسایی شوند.
برای روابط بین استراتژی‌های مختلف، نقشه‌ای ایجاد شود: به‌عنوان‌مثال، این‌که کدام‌یک از استراتژی‌ها بقیه استراتژی‌ها را پشتیبانی می‏کنند، نشان داده شوند.

معنی strategy یا استراتژی چیست؟!
به این صفحه امتیاز دهید!